Mesoteelkoe ja pehmete kudede pahaloomulised kasvajad

Mesotelioom

Mesotelioom on harva esinev vähivorm, mille korral tekivad pahaloomulised vähirakud mesoteelis, s.o kattekoes, mis vooderdab enamikku siseelunditest. Vähkkasvajad võivad esineda kõhu-, kopsu- ja rinnakelme ning sisemisi suguelundeid ümbritsevas mesoteelkoes.

Riskitegurid

Enamikul juhtudel tekivad mesotelioomid kopsu- või kõhukelmes ja nende tekkepõhjuseks on peaaegu alati kokkupuude asbestiga.

Sümptomid

Kopsukelme mesotelioomi sagedased sümptomid on kopsukelmesse kogunenud vedelikust põhjustatud hingamisraskused ja valu rinnas. Kõhukelme mesotelioomi sümptomiteks on kehakaalu langus ning valu ja paistetus alakõhus, sooltesulgus, vere hüübimise häired, aneemia ja palavik.

Diagnoosimine

Mesotelioom diagnoositakse tavaliselt 50–70-aastastel inimestel. Seda haigust on raske ravida, kuna see diagnoositakse tavaliselt väga kaugele arenenud staadiumis. Diagnoosimiseks tehakse rindkere röntgen, kompuutertomograafia ja võetakse biopsia.

Ravi meie haiglas

Mesoteeliumi ravis kasutatakse kombineerituna nii operatsiooni, keemia- kui ka kiiritusravi. Sageli eemaldavad või kahandavad need ravimeetodid vähkkasvajat, leevendades sellega seotud sümptomeid.

Sarkoomid

Sarkoomid on kasvajad, mis esinevad keha pehmetes kudedes. Pehme koe sarkoom võib areneda igas vanuses ning anda erinevaid sümptomeid.

Pehmete kudede sarkoomid saavad alguse mesenhümaalse (multipotentne tüvirakk) päritoluga rakkudest ja võivad tekkida mistahes anatoomilisse piirkonda. Haiguse kulg seisneb kasvaja massi suurenemises ja selle tungimises ümbritsevatesse kudedesse.

Sümptomid

Enamasti ei kaasne sarkoomiga märgatavaid sümptomeid ning haigus tuvastatakse alles siis, kui see on kasvanud piisavalt suureks. Suurenenud kasvaja võib olla kühmuna läbi naha nähtav, tuntav ja olla valulik.

Diagnoosimine

Haigus tuvastatakse peamiselt biopsia, kompuutertomograafia või magnetresonantstomograafia abil. Metastaaside leidmiseks kopsudest tehakse ka röntgenuuringuid.

Ravi meie haiglas

Mida varem pehme koe sarkoom avastatakse, seda tõenäolisem on ravi õnnestumine. Lisaks kirurgilisele ravile rakendatakse ka kiiritus- ja keemiaravi. Täpne raviplaan sõltub sarkoomi tüübist, selle staadiumist ja konkreetsest juhtumist.

Meie arstid

Meie tööks esmavajalik algab suhtumisest – inimlikkusest ja kõrgendatud empaatiavõimest. Meie arstid lähtuvad põhimõttest: milline iganes poleks diagnoos, inimlik soojus on asendamatu.

Scroll to Top