Vähiennetus
Sõeluuringutel osalemine ja tervislikud eluviisid
Vähk tekib mitme teguri koostoimel ning alati ei ole võimalik vähki vältida. Kuid tervislikke eluviise jälgides saab vähendada riske pahaloomuliste kasvajate tekkeks. Selleks tuleb jälgida nii oma vaimset kui ka füüsilist tervist: olla kehaliselt aktiivne, puhata piisavalt, toituda tervislikult, loobuda suitsetamisest, vähendada alkoholitarbimist ja hoiduda liigsest päikesest.
Olulisel kohal on sõeluuringutes osalemine. Sõeluuringu eesmärk on vähi ennetamine ning avastamine võimalikult varajases staadiumis. Vähi varajane avastamine võimaldab omakorda alustada õigel ajal vajaliku raviga. Varakult avastatud vähk on ravitav.
Soovitusi tervemaks eluks
Vähi ennetamiseks saab ise päris palju ära teha. Alljärgnevalt leiate mõned soovitused.
- Tarbi igapäevaselt võimalikult palju puu- ja köögivilju. Soovitatavalt 400–500 g päevas. See teeb 5 portsjonit ehk 5 peotäit.
- Jälgi oma toidulauda! Väldi realiseerimisaja ületanud toitude tarbimist. Need võivad olla saastunud hallitusseentega (nt pähklid, seemned, leivatooted). Pea piiri liha söömisega, eriti liha- ja kalakonservide ning suitsutatud toodetega (suitsuvorstid, -lihad).
Rohkem soovitusi tervislikuks toitumiseks leiab www.toitumine.ee
Ära tarbi alkoholi või tee seda mõõdukalt. Alkoholi kogused ei tohi ületada lubatud ühikuid: meestel üle nelja ja naistel üle kahe alkoholiühiku päevas. Igas nädalas peab olema vähemalt kolm täielikult alkoholivaba päeva.
Loe lähemalt www.alkoinfo.ee
Lisaks mitmekesisele ja tasakaalustatud toitumisele on olulisel kohal kehaline aktiivsus. Kehaline aktiivsus aitab säilitada tervislikku kehakaalu ning hormonaalset tasakaalu. Ülekaalulisus ja rasvumine on riskiteguriks mitme vähi puhul. Aktiivne liikumine aitab vähendada vähi, sealhulgas rinna-, pärasoole- ja emakavähi riski. Näiteks kiirendab liikumine seedimist, mis võib vähendada aega, mil potentsiaalselt kahjulikud ained on jämesooles.
Kehamassiindeksi normaalne väärtus peaks olema vahemikus 18,5–24,9 ning vältida tuleks suuremaid kehamassi kõikumisi üle ±5kg. Vaata kehamassiindeksi kalkulaatorit.
Suitsetamine on üks peamisi kopsuvähi põhjustajaid. Samuti on suitsetajatega koos elavatel inimestel oluliselt suurem risk haigestuda kopsuvähki. Meie haigla on suitsuvaba haigla. Oleme mittesuitsetamise poolt, tunnustame mittesuitsetajaid ja kaitseme neid passiivse suitsetamisega kaasnevate ohtude eest.
Kel soov suitsetamisest loobuda, võib pöörduda tubakast loobumise nõustamisele. Teenus on täiskasvanutele, see on tasuta ning sinna pääseb ilma saatekirjata. Vastuvõtule pöördumisel hindame nikotiinisõltuvuse taset Fagerströmi skaala järgi ning koostame individuaalse suitsetamisest loobumise- ja raviplaani. Samuti juhendame ja toetame elustiili muutmisel ning saavutatud tulemuste hindamisel. Vastuvõtule registreerimine telefonil 666 1900.
Inimese papilloomiviirus (HPV) on sageli esinev viirus, mis võib põhjustada emakakaelavähki ja suguelundite tüükaid (teravaid kondüloome). Püsiv nakatumine teatud HPV tüübiga võib viia emakakaelavähi tekkeni. HPV võib põhjustada vähki ka häbeme, kubeme, tupe ja päraku piirkonnas, nende piirkondade vähki esineb harvemini kui emakakaelavähki. HPV-ga võivad nakatuda nii naised kui ka mehed. HPV levib nahk-naha kontaktiga, sh seksuaalvahekorra, oraalseksi, anaalseksi või muu kontakti teel suguelundite piirkonnas.
HPV vastu on võimalik vaktsineerida. Vaktsineerimine ei välista emakakaelavähki haigestumist täielikult, kuid vähendab oluliselt selle riski.
Olemas on üle saja HPV tüübi, umbes 15 nendest põhjustavad emakakaelavähki. HPV tüübid 6 ja 11 põhjustavad umbes 90% suguelundite tüügastest. Need tüübid on emakakaelavähi osas madala riskiga. HPV tüübid 16 ja 18 on kõrge riskiga tüübid, põhjustades enamiku (ligikaudu 70%) emakakaelavähi juhtudest. HPV tüübid 31, 33, 45, 52 ja 58 on samuti kõrge riskiga tüübid, põhjustades 19% emakakaelavähkidest.
Meil on saadaval kolm HPV vaktsiini, mis kaitsevad erinevate HPV tüüpide vastu:
- Gardasil 9 aitab vältida nakatumist üheksa HPV tüübiga (HPV 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52 ja 58).
- Silgard aitab vältida nakatumist nelja HPV tüübiga (HPV 6, 11, 16 ja 18).
- Cervarix aitab vältida nakatumist HPV tüübiga 16 ja 18.
Meie naistenõuandlas Hariduse tn 6 on koheselt olemas ja võimalik emakakaelavähki tekitava papilloomiviiruse vastu vaktsineerida vaktsiiniga Gardasil 9. Gardasil 9 annab olemasolevatest vaktsiinidest kõige laialdasema kaitse erinevate HPV tüüpide vastu. Vaktsineerimiseks vaktsiinidega Silgard ja Cervarix on vajalik eelnev kokkulepe ämmaemanda vastuvõtul.
Vaktsineerimine koosneb kolmest doosist, mis tuleb manustada 6 kuu jooksul. Igal manustamisel tehakse süste lihasesse.
Vaktsineerimiseks broneerige aeg ämmaemanda vastuvõtule tel 666 1900, registratuurides või üleriigilises digiregistratuuris. Vaktsineerimine on tasuline, hindu näeb meie hinnakirjast.
Vaktsineerimine koos regulaarse naistearsti kontrolliga tagab parima kaitse emakakaelavähi vastu.
Loe lisa patsiendi infomaterjalist HPV vastane vaktsineerimine.
Üleliigse päikesekiirguse vältimine on oluline melanoomi ehk kõige ohtlikuma nahavähi vormi riski vähendamisel. Seetõttu on äärmiselt oluline kaitsta nahka päikesepõletuse eest, kuid igat tüüpi nahavähi riski vähendamiseks peaksid nii lapsed kui ka täiskasvanud vältima päikese käes viibimist keskpäeval ning selle läheduses. Suvisel perioodil on soovitatav liigse päikesekiirguse vältimiseks kanda pikkade varrukatega särki, pikki pükse ja mütsi. Oluline on hoiduda solaariumist, eriti nooruses ja varases täiskasvanueas.
Rindadega seonduvate kaebuste korral aitab rinnakeskus
Meie rinnakeskusesse võivad pöörduda naised ja mehed, kes soovivad kontrollida oma rindu või kellel on rindadega seotud kaebused. Rinnauuringut viivad läbi meie kogenud naistearstid ja ämmaemandad. Rinnakeskuses saab abi ja õpetust ka rindade iseseisvaks kontrolliks. Pöörduma peab kindlasti, kui naine tunneb rinnas tükke, sõlmi, mügarikke või märkab muid muutusi. Vajadusel suuname patsiendi lisauuringutele. Kiiret sekkumist vajavate probleemide puhul on võimalik teostada mammograafiauuring vastuvõtuga samal päeval.
Vastuvõtule tulemiseks ei ole saatekirja vaja.
Uuringule on eriti oluline pöörduda siis, kui märkate:
- valutut „tükki“, tihendit rinnas või kaenla all,
- muutusi rinna kujus, suuruses või nahavärvis,
- eritist rinnanibust,
- rinnanibu või naha sissetõmmet,
- valu või ebamugavustunnet ühes rinnas,
- rinna punetust, apelsinikooretaolist nahka, haavandumist,
- suurenenud kaenlaaluseid lümfisõlmi.
Vaadake rindu peeglist esmalt käed kõrval ja seejärel käed kuklal:
- kas rinnad on tavapärase suuruse ja kujuga,
- kas nahk on sile ja ühtlane, tavalist värvi,
- kas rinnanibud näivad normaalsed ja liiguvad kätt tõstes ülespoole.
Kõige kergem on rindu katsuda pesemisel, kui nahk on seebitatud, siis on ebatasasused ja võimalikud sõlmekesed libeda käe all kergesti tuntavad.
- Vasakut rinda kombatakse parema käe sirgete sõrmedega kergelt vajutades.
- Alustatakse rinnanibust, liikudes kergete ringjate liigutustega väljapoole.
- Selliselt kombatakse läbi kogu rind ja kaenlaalune piirkond.
- Sama korratakse parema rinnaga, kompamist teostatakse vasaku käega.
Vastuvõtuaegade broneerimine on võimalik
- meie klienditeeniduse telefonil 666 1900
- registratuurides kohapeal
- Terviseportaalis www.terviseportaal.ee
- kirjutades rind@itk.ee
NB! Rinnakeskusesse pöörduda ka mehed, sest ka neil esineb rindadega probleeme.
Rinnakeskus asub Magdaleena üksuses Pärnu mnt 104.
Sõeluuringud
ITK osaleb kõigis Eestis korraldatavates sõeluuringuprogrammides rinna-, emakakaela- ning jämesoolevähi avastamiseks. Skriininguid ehk sõeluuringuid viiakse läbi kindlas vanusegrupis naiste ja meeste seas. Sõeluuringud võimaldavad haiguse avastada valdavalt algusjärgus, enamasti siis, kui inimesel oma tervise osas kaebused puuduvad. Mida varem haigus avastada, seda paremaid tulemusi annab ka ravi. Sõeluuringus osalemine on nii ravikindlustatud ja ka ravikindlustamata patsientidele tasuta.
Emakakaelavähi sõeluuring
2024. aastal ootame emakakaelavähi sõeluuringule naisi sünniaastaga 1959, 1964, 1969, 1974, 1979, 1984, 1989 ja 1994.
Rinnavähi
sõeluuring
2024. aastal ootame rinnavähi sõeluuringule naisi sünniaastaga 1950, 1954, 1956, 1958, 1960, 1962, 1964, 1966, 1968, 1970, 1972 ja 1974.
Jämesoolevähi sõeluuring
2024. aastal oodatakse uuringule mehi ja naisi sünniaastaga 1956, 1958, 1960, 1962 ja 1964.
Kahtlusega kiirelt vastuvõtule!
Registreeruda saab iga pahaloomulise kasvaja kahtlusel keemiaraviga seotud konsultatsioonile, teisese arvamuse saamiseks ning ravijärgsesse kontrolli.