Kõhunäärmevähk

Kõhunääre ehk pankreas on pikliku kujuga umbes 15 cm pikkune ja 5 cm laiune nääre, mis paikneb ristisuunaliselt keskel ülakõhus, suuremas osas mao taga. Kõhunäärmel eristatakse kolme osa – pea, keha ja sabaosa.

Kõhunäärme ülesandeks on toota seedimiseks vajalikku nõret, mis sisaldab ensüüme kõikide olulisemate toitainete lõhustamiseks. Ensüümiderikas pankreasenõre liigub kõhunäärme juhasse ja koos sapinõrega väljub kaksteistsõrmiksoolde. Lisaks sellele toodab pankreas hormoone, millest tuntuim on insuliin.

Kõhunäärmevähk on pahaloomuline kasvaja, mis on saanud alguse pankreasekoest. Erinevatest rakutüüpidest lähtunud kasvajad on oma olemuselt ja agressiivsuselt erinevad. Sõltuvalt kasvaja tüübist on ka ravi mõneti erinev.

Kuna varases arengujärgus kasvaja sümptomeid ei põhjusta, avastatakse see sageli n-ö juhuleiuna muudel põhjustel tehtud uuringute käigus.

Riskitegurid

  • suitsetamine
  • ülekaal (BMI üle 30)
  • sage alkoholitarvitamine
  • krooniline kõhunäärme põletik
  • II tüüpi diabeet
  • pankreasevähi esinemine lähisugulastel
  • vanus – 2/3 patsientidest on üle 65-aastased
  • teatud geneetilised sündroomid – nt BRCA2 geeni mutatsioon, Lynchi sündroom

Sümptomid

Varajases staadiumis kõhunäärmevähk enamasti sümptomeid ei põhjusta. Sümptomid hakkavad avalduma tavaliselt leviku korral ja võivad sarnaneda teiste ülakõhuorganite haiguste sümptomitega.

  • ülakõhu- või seljavalu
  • isutus, kaalukaotus
  • naha ja/või silmade kollasus
  • kiire algusega suhkrutõbi (varasemalt diabeediravile allumatus)
  • nõrkus, väsimus

Diagnoosimine

Kõhunäärmevähi diagnoosimine on väljakutse, mille tingib kasvaja asümptomaatilisus ja organi asetsus kõhuõõnes:

  • kõhuõõne ultraheliuuring või kompuutertomograafia (KT), kus jääb kahtlus kasvajale kõhunäärmes
  • edasiseks diagnoosi täpsustamiseks ka magnetresonantstomograafia (MRT)
  • rindkere-kõht-vaagen KT-uuring ravitaktika valikuks (kas vähk on levinud naaberorganitesse või andnud kaugsiirdeid ehk metastaase)
  • seedetrakti endoskoopiline uuring, mille käigus viiakse suu kaudu makku ja kaksteistsõrmiksoolde elastne torujas instrument, mis võimaldab kontrollida üle mao ja kaksteistsõrmiksoole sisepinna ja võtta proovitükke (kui esineb kasvaja sissekasvu nimetatud elunditesse). Lisainformatsiooni annab endoskoopiline ultraheliandur, mis võimaldab hinnata pankreasekoes olevat kasvajat ja võtta ka sealt proovitükke. Proovitüki võtmine on oluline, sest vähi diagnoosimiseks on oluline ka rakuline kinnitus
  • endoskoopilise ja röntgenuuringu kombinatsioon – ERCP (endoskoopiline retrograadne kolangi-pankreatograafia). See on uuring, kus endoskoobi kaudu viiakse pankrease juhasse ja/või sapiteedesse peenike toru, mille kaudu need täidetakse kontrastainega ja tehakse haigusprotsessi hindamiseks röntgenpilte
  • kui eelnimetatud meetodid piisavat informatsiooni ei anna, tuleb ette võtta diagnostiline operatsioon, mille käigus selgitatakse välja, kas tegemist on kasvajaga või mitte

Ravi meie haiglas​

Konkreetse ravimeetodi rakendamise otsustab erialaarstide konsiilium (kirurgid, radioloogid, keemia- ja kiiritusraviarstid, patoloogid). Iga haigusjuhtum arutatakse eraldi läbi, et leida iga haige jaoks parim ravimeetod.

Ravivõimalused sõltuvad kasvaja suurusest, täpsest asukohast (kas kasvaja on lähtunud kõhunäärme pea, keha või sabaosast) ja kas vähk on levinud teistesse organitesse või andnud siirdeid.

Kirurgiline ravi on ainsaks tervistavaks ravimeetodiks, hõlmates radikaalset kirurgilist operatsiooni. Kõhunäärmevähi kirurgiline eemaldamine on võimalik juhul, kui kasvaja pole levinud lähedalasuvatesse suurtesse elutähtsatesse veresoontesse ja kui ei esine siirdeid teistesse organitesse.

Kui vähk on alguse saanud pankreasepea piirkonnast, teostatakse nn Whipple´i operatsioon ja pankrease pea eemaldatakse koos kaksteistsõrmiksoole, mao lõpposa, sapipõie ja ümbritseva, lümfisõlmi sisaldava rasvkoega. Seedetrakti terviklikkus taastatakse uute ühenduste rajamisega (peensool ühendatakse maoga, järelejäänud pankreasekeha ja ühissapijuhaga).

Pankrease keha ja sabaosa vähi korral tehakse nn distaalne pankrease resektsioon – eemaldatakse pankrease keha- ja sabaosa ning põrn koos ümbritseva lümfisõlmi sisaldava rasvkoega.

Pankrease keha ulatusliku vähi korral võib osutuda vajalikuks pankrease täielik eemaldamine koos kaksteistsõrmiksoole, osa mao, sapipõie, põrna ja pankreast ümbritseva lümfisõlmi sisaldava rasvkoega.

Keemiaravi ehk vähirakkude hävitamist spetsiaalsete ravimite abil kasutatakse tervistavate operatsioonide järgselt kõrge taaspuhkemisohuga haigetel ravitulemuste parandamiseks. Mitte-opereeritavatel haigetel kasutatakse keemiaravi (ka koos kiiritusraviga) kasvaja arengu pidurdamiseks ja haigusnähtude (valu) leevendamiseks.

Meie arstid

Meie tööks esmavajalik algab suhtumisest – inimlikkusest ja kõrgendatud empaatiavõimest. Meie arstid lähtuvad põhimõttest: milline iganes poleks diagnoos, inimlik soojus on asendamatu.

Scroll to Top