Maovähk

Magu on kotitaoline organ ülakõhus, paiknedes seedetraktis söögitoru ning kaksteistsõrmiksoole vahel. Mao ülesandeks on toidu mehhaaniline töötlemine ja seedemahlade tootmine, võimaldamaks toitainete omandamist.

Mao sein koosneb neljast erineva funktsiooniga kihist:

  • limaskest ehk mukoosa – selles paiknevad näärmed eritavad seedimiseks vajalikke ensüüme ja happeid
  • limaskestaalune kest – siin paiknevad limaskesta varustavad veresooned ja lümfiteed
  • mitmekihiline lihaskest – tagab mao motoorika ja toidu mehhaanilise töötlemise
  • serooskest – eraldab organi kõhuõõnest ja teistest organitest ning tagab mao terviklikkuse

Maovähk lähtub kõige sagedamini limaskesta näärmetest. Neid nimetatakse adenokartsinoomideks ning nad moodustavad maovähkidest ligi 90%. Järgnev statistika baseerub seega suures osas just adenokartsinoomidel.

Eesti on koos teiste Balti riikidega maovähi esinemissageduses Euroopas esirinnas. 2020. aastal diagnoositi 379 uut maovähi juhtu ning mehi oli diagnoositute seas kaks korda enam kui naisi. Sugudevaheline erinevus hakkab statistikas välja tulema 45. eluaastast alates. Maovähi haigestumuskordaja on viimaste aastakümnete jooksul olnud vaikses, kuid pidevas langustrendis.

Viimase kahe kümnendi statistika järgi on ligi veerandil juhtudest kasvaja piirdunud ainult maoga, veerandil juhtudest on tegemist levikuga lümfisõlmedesse või läbikasvuga naaberorganitesse ning umbes 40% maokasvajatest avastatakse metastaatilises staadiumis.

Maovähi viie aasta suhteline elulemus protsentides on Eestis 2012.–2016. aasta andmetel lokaalse haiguse puhul 70%, naaberorganitesse või regionaalsetesse lümfisõlmedesse levimise puhul 38% ja kaugmetastaaside puhul 2%. Sellest võib järeldada varaste staadiumite avastamise tähtsust.

Riskitegurid

Enamasti pole maovähi tekkepõhjus selge, kuid on kindlaks tehtud mõned riskifaktorid:

  • limaskesta ärritavate ainete pikaajaline kasutamine (tubakasuits, kange alkohol, liiga kuum, vürtsikas või soolane toit, ka mõned ravimid)
  • vähieelsed seisundid – adenomatoossed polüübid, Helicobacter pylori’ga seotud krooniline gastriit
  • pernitsioosne aneemia
  • varem (üle 15–20 aasta tagasi) opereeritud magu
  • pärilikkus
  • vanus – risk haigestuda suureneb alates 50. eluaastast
  • sugu – meestel esineb maovähki sagedamini kui naistel

Sümptomid

Varases staadiumis ei põhjusta maovähk üldiselt vaevusi ja selle tõttu on haigust raske varakult diagnoosida.

Sümptomid, mis võivad viidata maovähile:

  • kõhuvalu
  • ebamugavustunne või survetunne kõhus ülalpool naba
  • kõrvetised
  • kiiresti tekkiv täiskõhutunne
  • isutus, isu muutused
  • iiveldustunne, vahel oksendamine
  • tahtmatu kaalulangus, väsimus
  • veritseva tuumori puhul võib esineda veriokset ja verd väljaheites

Maovähile viitavad nähud kattuvad seega paljude teiste haigustega ning nii mõnedki sümptomid võivad tunduda loomuliku eluprotsessina. See teebki varase maovähi avastamise keerukaks. Kui vaevused püsivad üle kahe-kolme nädala või süvenevad, tuleb kindlasti uuringuteks oma perearsti poole pöörduda.

Diagnoosimine

Maovähi diagnoosimiseks on vajalik endoskoopiline uuring (gastroskoopia, rahvasuus ka nn „mõõga neelamine“) koos proovitükkide võtmisega mao limaskestast. Kui kahtlus maovähile proovitükkides saab kinnitust, on kindlasti vajalik kompuutertomograafiline uuring nii rindkerest kui ka kõhuõõnest ja vaagnast, et hinnata kasvaja levikut.

Vahel võib osutuda kasvaja kõhuõõnesisese leviku hindamiseks vajalikuks diagnostiline laparoskoopia ehk kõhuõõne endoskoopiline uurimine.

Maoseina kihtide haaratuse ehk kasvaja sügavuse hindamiseks kasutatakse maosisest endoskoopilist ultraheliuuringut.

Ravi meie haiglas​

Maovähi ravi on tänapäeval kombineeritud, hõlmates endas nii kasvaja kirurgilist ravi kui ka keemiaravi. Sõltuvalt haiguse staadiumist on maovähi puhul kasutusel operatsioonieelne ja -järgne keemiaravi, mis oluliselt parandab ravitulemusi.

Konkreetse ravimeetodi rakendamise otsustab erialaarstide konsiilium (kirurgid, radioloogid, keemia- ja kiiritusravi arstid, patoloogid).

Endoskoopiline ravi on kasutusel radikaalse ravina väga varajase staadiumi puhul endoskoopilise mukosektoomia näol, mil eemaldatakse kasvajakude koos mao limaskestaga.

Kirurgiline ravi on ainsaks tervistavaks ravimeetodiks, mida üha sagedamini kombineeritakse operatsioonieelse ja -järgse keemiaraviga. Enamasti tähendab see mao täielikku eemaldamist.

Paljude kasvajate, aga eriti just maovähi puhul kaasub tihtilugu haigusega söömise ja toitainete omastamise häire. Selleks oleme loonud ühes toitumisnõustajate ja sisearstidega onkoloogiliste haigete toitumisalase skriiningprogrammi.

Meie arstid

Meie tööks esmavajalik algab suhtumisest – inimlikkusest ja kõrgendatud empaatiavõimest. Meie arstid lähtuvad põhimõttest: milline iganes poleks diagnoos, inimlik soojus on asendamatu.

Scroll to Top